kapsül

Kapsül Gardırop 101

Kapsül gardırop nedir? Neyle ne giyilir? Kapsül gardırop nasıl oluşturulur? sırasıyla anlatalım en azından anlatmayı deneyelim istedik dilimiz döndüğünce..

Kapsül deyince hepimizin aklına gelen benzer aslında: Farklı renklerde tasarlanmış, içinde küçücük parçaların bulunduğu kutucuklar, kaplar. İlaç kapsülleri, vitamin kapsülleri, kahve kapsülleri…hepsi benzer ve her yerdeler :) 

Kapsül dolap, kapsül gardırop ya da kapsül giyim de aslında benzer bir bakış açısından geliyor denebilir belki..


İçinde birden fazla parça barındıran, hepsini bir arada tutan bir dolap şeklinde ve bir bütünlük içeriyor.

 Wikipedia’dan çevrimliyorum öhöm öhöm; 1970’lerde “Wardrobe” isimli butiğin sahibi Susie Faux tarafından tanımlanan kapsül giyim ya da kapsül gardırop; modası geçmeyecek etek pantolon mont gibi parçaların sezonsal ürünlerle tamamlanmasıyla oluşturulmuş küçük bir koleksiyonu ifade ediyor. 1985 yılında Donna Karan’ın birbiriyle bütünlenebilen 7 parçadan oluşan kapsül koleksiyonunu yayınlamasıyla da popülerleşiyor.

Donna Karan, Kapsül Giyim

                      Donna Karan – 7 easy pieces collection

Bizim misyonumuz tam burada başlıyor; amacımız her kadının dolabında bulunması gereken parçaları sezon trendleri ile “bütünlemek; sizlere birbiriyle kullanılabilen 6 parçadan oluşan kapsüller sunmak. Kapsüllerimizden örnekler görmek isterseniz burayı --> tıklayabilirsiniz.. :)

Kapsül gardırop düzenlerken nelere dikkat edilmeli, Susie Faux kim ya da eş dost kapsül gardıropu nasıl tanımlıyor, dolabında nasıl parçalar bulunduruyor konularını gelecek yazılarda anlatmaya çalışacağız ;)  

Nelerden kopya çektik için aşağıdaki websitelerini ziyaret edebilirsiniz.. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Capsule_wardrobe#cite_ref-donnakaran_2-0

https://hthayat.haberturk.com/kapsul-gardirop-nedir-1072081

https://fashionwomen.net/capsule-wardrobe/

Görsellerin ilki Jonathan Adler'a, ikincisi ise Pinterest'in derinliklerine aittir. 

Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.